YENİ HEDEFİMİZ AMERİKA VE ÇİN

Otomobil markaları ve modelleri için krom, alüminyum, karbon ve deri oto aksesuarları üreten Omtec Otomotiv, online satış alanındaki farklı pazar stratejisi ile 2014 yılında yüzde 20 büyüdü.

Almanya'daki şirketlerinde kulvar değişikliğine gittiklerini söyleyen Omtec Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bağcı, "Perakendede online satışa başladık ve gelecek vadettiğini gördük. Ciromuzu yaklaşık yüzde 10 etkiledi. Yüzde 25 büyüme öngördüğümüz bu yıl aynı projeyi Amerika'da da hayata geçireceğiz. Amerika'nın olumlu sonuçlanması halinde 2016-2017 tarihlerinde Çin'de de online satış şirketi kuracağız. Büyük bir pazarın olduğu ve kıyasıya rekabetin yaşandığı Çin'den BMW, Mercedes ve Volkswagen gibi Avrupa menşeli markalara aksesuar satabileceğimizi düşünüyoruz. Fuar katılımları yaptığımız Çin'de şu an iki müşterimiz var. Online satışta bir sonraki adımımız Japonya olacak. Firma olarak farklı pazar arayışlarındayız" dedi. Karlılığı artırmayı ve sektörün önünü açmayı hedeflediklerine dikkat çeken Bağcı, Almanya ve Amerika ile online satışın yıl sonu cirosunu yüzde 12 etkilemesini beklediklerini vurguladı.

Mercedes Citan ile yurtdışında OEM açılımı
Bağcı, yurtiçinde Renault, Tofaş, Ford, Hyundai ve Nissan'a hizmet veren Omtec'in geçtiğimiz yıl partner bir firma üzerinden Mercedes Citan'a ürün vererek yurtdışında da OEM açılımı yaptığını söyledi. 2012 yılında toplam üretim içinde yüzde 40 olan ihracat oranlarının, 2013'te yüzde 50'ye, geçtiğimiz yıl ise yüzde 60'a yükseldiğini belirten Bağcı, "İhracat odaklı büyüyoruz. Hedeflediğimiz ihracat oranı yüzde 65-70. Başlıca pazar ülkelerimiz arasında Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Rusya, Arjantin, Cezayir ve İran bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Amerika, Avustralya, Çin ve Japonya'da yeni müşteriler edindik" diye konuştu.

Teknoloji odaklı üretim için yatırım atağı
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'ndeki mevcut tesislerinin ihtiyacı karşılamaması ve otomotivin yanı sıra savunma sanayine de hizmet verebilmek amacıyla ikinci bir tesis yatırımını gündeme aldıklarını açıklayan Bağcı, "7 bin metrekare kapalı alan için harekete geçtik. 3 milyon lira olarak öngördüğümüz bina yatırımıyla üretimde ve ciroda artış hedefliyoruz. Alüminyumda günlük 300 takım olan üretimimizi 700-800'e çıkaracağız. Toplam üretimde ise yüzde 20 büyüme olacak" ifadelerini kullandı. Diğer yandan makine parkını yenileyerek otomasyona geçmeye başladıklarına değinen Bağcı, "Geçen yıl 2 milyon liralık teknoloji yatırımımız oldu. Üretimde yüzde 20 büyüme öngördüğümüz bu yıl da otomasyon ağırlıklı yine 2 milyon liralık makine alacağız. Yatırımlarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecek" dedi.


Kaynak : http://www.autoparts.com.tr/haber-detay/1197/omtec-otomotivin-yeni-hedefi-amerika-ve-cin